För många är musikkännare och sportnördar två personlighetstyper som är varandras motsatser, men i grunden finns det mängder av saker som förenar dem. Här är tre av dem. 

Många skulle hävda att ingenting går upp mot upplevelsen av en riktigt bra konsert, men ett bra motbud är känslan som uppstår när man följer en riktigt bra match eller tävling från läktaren. Och i grunden är känslorna från konserten och matchen inte särskilt olika varandra. 

På liknande sätt som en konsert blir bättre om man kan alla låtar kan man addera en extra krydda till sin sportupplevelse genom betting på nätet, och som hjälp har TVmatchen samlat tips, spelbolag och odds online – allt för att förhöja känslan av livesport. 

Känslan att följa någonting live

Alla som någonsin har varit på en konsert vet att det adderas någonting extra när man upplever musik live, i symbios med både artisterna på scenen och resten av publiken. I det mötet uppstår en nästan magisk energi som gör upplevelsen minnesvärd, där publiken och artisten smälter samman och påverkar varandra. Likadant är det i sportens värld. 

När man går till en arena för att följa ett idrottsevenemang live på plats har man inte tillgång till samma kameravinklar som på tv, man hör inte kommentatorerna och risken är att man inte får en lika heltäckande överblick som tv-kamerorna ger. Men man får någonting annat. En möjlighet att vara med i en gemenskap bland supportrar som hejar – eller inte hejar – på samma lag, och en känsla av att varje applåd man deltar i faktiskt når fram till spelarna på planen. 

Precis som vissa konserter finns det matcher som inte lever upp till förväntningarna, men det är en risk man måste vara villig att ta – för de eventuella fördelarna överväger de eventuella nackdelarna. Att få befinna sig på arenan under en match (eller konsert) där skiljelinjerna mellan publik och utövare suddas ut, där varje passning eller ackord letar sig rakt in i läktarnas själ, är nämligen en känsla som slår allt annat. 

Nörderiet

“Nej, In My Life är inte alls på Rubber Soul”. “Jo, det är den visst.” 

Vilken skiva som Beatles-låten In My Life egentligen ligger på är i grunden samma typ av diskussion som två fotbollssupportrar kan ha angående vilken spelare som startade på Chelseas vänsterkant i Champions League-finalen 2008. 

Engagerade diskussioner byggda på statistik och fakta är något som förenar både musik- och sportnördar, precis som samlandet av memorabilia. Många håller nog med om att det finns stora likheter mellan en person som har mängder av vinylskivor på väggarna och en person som har en hel garderob bara för fotbollströjor.  

Att bygga en personlighet utifrån sin smak

Om man träffar en annan musik- eller sportintresserad människa kommer en av de första frågorna ofta att vara: Vilka artister gillar du? Och motsvarande: Vilket lag hejar du på? Ingenting ringar in en person lika mycket som hens personliga smak, oavsett om det rör musik, sport eller andra intressen som gör livet härligare – och få saker bidrar lika starkt till att bygga sin identitet. 

Känslan av att kunna identifiera sig själv med en artists låtar och uttryck har stora likheter med sättet som människor identifierar sig med sitt favoritlag, och det är ytterligare ett exempel i mängden på sätt som intresset för musik och sport förenas på. 

Kategorier: Uncategorized

0 kommentarer

Lämna ett svar

Platshållare för profilbild

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *